Pandemi günlerinde spor yaparken maske takmak gerekli midir?

Spor, bilindiği gibi kalp damar sistemi üzerinde bir yük artışı demektir. Hangi sporu yaparsak yapalım çizgili kas hücrelerimiz daha fazla enerjiye, oksijene ihtiyaç duyar. Bunu karşılamak için kan basıncı, kalp hızı ve soluk alış verişi artar. Sağlıklı bir kişide egzersize bağlı artmış ihtiyaç karşılanabilirken kalp damar hastalarında ezsersiz toleransı düşüktür.

Maske kullanmak solunum sistemi üzerinde ayrıca bir direnç noktası oluşturmaktır. Burun tıkanıklığının solunum zorluğuna yol açması gibi maske de hava akışını zorlaştırdığı için sistem üzerinde ek yük yaratır. Ayrıca metabolizma artığı olan karbondioksitten zengin , oksijenden düşük kirli havanın tekrar solunmasına da neden olur. Özellikle Respiratör olarak adlandırılan özel filtreli maskelerde (N 95) bu zorluk ve kirli havanın tekrar solunması (rebreathing) daha da belirgin olarak meydana gelir.

Anestezi doktorları arasında uzun süre N 95 maske kullanımı ilişkili solunum yetmezliği geliştiği rapor edilmiştir (1).

Geçtiğimiz günlerde Çin’den maske ile spor yaparken ani kalp durması sonucu iki gencin öldüğü bildirilmiştir (2).

Maske ile egzersiz sırasında nefes darlığı, baş ağrısı, denge kaybı, çarpıntı , soluk sayısında artış , kaslarda seyirme, kramp, yüzde aşırı kızarma (flushing) solunum yetmezliğini düşündürmelidir.

Ayrıca nem, terleme ile virüs için uygun ortam yaratacağı için , düzeltmek amaçlı sık elle temasa yol açacağı ve kontaminasyon (virüs ile kirlenme) riskini arttıracağı için spor sırasında maske kullanılması önerilmez.

Spor sırasında Korona virüs bulaşma riskini azaltmak için en önemlisi fiziksel mesafenin korunmasıdır.

Link 1

Link 2

Doç. Dr. Özgür Karacan
Göğüs Hastalıkları Uzmanı