COVID-19 Pandemisi ve Astım Hastalığı

2 Mayıs Dünya Astım günü nedeniyle SARS cov 2 Korona virüsünün neden olduğu pandemi döneminde astım hastaları ile ilgili konular yeniden gündeme gelmiştir. Küresel salgında dört ayı geride bıraktık ve dünyanın pek çok bölgesinden araştırmacıların her gün güncellenen verileri sayesinde artık Covid 19 hastalığı konusunda daha çok bilgi sahibiyiz. Örneğin risk gruplarını daha iyi biliyoruz. Kronik akciğer hastalıkları, diyabet ve kalp hastalıklarının ardından üçüncü önemli risk grubunu oluşturuyor.

Kronik akciğer hastalıkları içinde astım hastalığı da sayılmaktadır. Astım hastaları, akciğer fonksiyonları düşebilen, solunum yollarında iltihabi hücrelerin artış gösterdiği ataklar yaşayabilen , solunum zorluğu gelişebilen hastalardır. Hastalığın ağırlığına bağlı olarak bir veya daha fazla ilacı bazen sürekli kullanmak zorunda kalabilirler.

Covid 19 döneminde astımla ilgili göz önünde bulunması gereken durumlar şunlardır;

  • Astım hastalarının yaşadığı kuru öksürük
  • Nefes darlığı,
  • Göğüs kafesinde baskı
  • Huzursuzluk hissi Covid 19 hastalarında da görülebilmektedir.

Covid 19 hastalarında ateş sıklıkla bu tabloya eşlik ederken astım hastalarında grip benzeri bir enfeksiyon tabloya eşlik etmiyorsa ateş görülmez. Bu benzer klinik görünüm karışıklıklara ve yanlış tanılara neden olabileceği için Covid 19 ayırıcı tanısında mutlaka astımın sorgulanması gerekmektedir.

Özellikle bahar döneminde astım ataklarının yaşanabileceği ve astım başvurularının her sene bu dönemde artış gösterdiği göz önünde bulundurulmalıdır. Covid 19 kişisel korunma tedbirleri arasında yer alan el hijyeni ve maske kullanımı astım hastaları için sorun yaratmaktadır.

Dezenfeksiyon solüsyonları buharlaşmakta ve solunum sisteminin her noktasında tahriş yaratmakta , hatta astım atağını tetikleyebilmektedir. Maske ise zaten solunum zorluğu eğilimli astım hastalarında paniğe, endişeye neden olmaktadır. Bu dönemde astım hastaları yakınmalarını en az düzeye indiren ilaçları kullanmaya devam etmelidirler. Kortizon içeren ilaçları kullanmalarını Covid 19 riskini düşürmek için kesmeleri durumunda hastalıklarının kötüleşmesi daha büyük risk oluşturmaktadır.

Ağızdan alınan kısa süreli kortizon tedavisi dahil, astım ilaçlarının kullanımı Covid 19 için risk oluşturmamaktadır. Bu dönemde nebulizer diye bilinen buhar makinlerineden ilaç almaları parçacık (aerosol) oluşturma riski nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Nebulizer yerine toz/gaz inhaler kullanımı veya spacer denen kapalı sistemlerin kullanımı önerilmektedir. Solunum fonksiyon testi de aynı şekilde parçacık saçılımına neden olacağı için sadece gerekli önlemlerin alındığı laboratuvarlarda ve hekim isteği ile yapılmalıdır.

Covid 19 hastalığına yol açan virüs de diğer virüsler gibi astım atağı nedeni olabilir. Bu durumda makrolid sınıfı antibiyotikler astımın kontrolü için belirgin yarar sağlamaktadır. Bu durum hekim tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.